Základní informace

Hlavní stránka » O městě » Základní informace

letecký pohled na Chrast

Městečko Chrast leží na úpatí Českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce 200-300 m na katastru 2,498577 km . Do bývalého okresního města Chrudimi je po silnici 11 km. Spolu se svými místními částmi – Podlažicemi, Skalou a Chacholicemi má celkem 3184 obyvatel.

Je bohatá na historické památky, náměstí vévodí kostel Nejsvětější Trojice a chrastecký zámek – bývalé sídlo královehradeckých biskupů, dnes je zde umístěn Městský úřad a Městské muzeum s galerií. Pyšní se opraveným nádvořím a upravenou zámeckou zahradou, stálými expozicemi Městského muzea a četnými výstavami v Muzejní galerii.

Dalšími dominantami města jsou vodárenské věže – stará vodárna, která je chráněnou památkou a věží nové vodárny, Při procházce městem navštívíme celkem devět památkových objektů . Na náměstí můžeme obdivovat ještě sochu Sv. Jana Nepomuského, objekt děkanství,památník obětem l. a 2. světové války, na hřbitově kostel sv. Martina , u rybníka pak býv. Biskupskou sýpku.

Chrast má atraktivní polohu neboť po krátké chvíli se návštěvník ocitne v romantických lukách, v údolí říčky Žejbro s kostelem sv. Jana Křtitele v Podskale, nebo v krásných okolních lesích. Nově otevřená Naučná stezka zavede turisty z Chrasti kolem kapličky sv. Václava v Lipkách k Horeckému rybníku a dále pak do Podlažic ke kostelu sv. Markéty, který zde zůstal z bývalého benediktinského kláštera ve kterém vznikla slavná kniha Kodex Gigas, umístěná dnes ve Švédsku v Královské knihovně a jejíž model je v expozicích Městského muzea.

Chrast je jistě zajímavým místem jak svoji historii, tak současnost a stojí rozhodně za návštěvu.